Marketing relacji

relacje-duze1

Domeną marketingu relacyjnego jest udział w sercu, umyśle i kieszeni klienta. Niemniej jednak, aby doprowadzić do zysków, należy działać zgodnie z potrzebami klientów. Należy mieć także na uwadze prezentacje swojej marki w sieci. Fundamentalnym działaniem powinno jednak być podążanie za klientami, za ich wskazówkami i potrzebami. Liczy się także jakość naszej pracy, którą klienci polecają dalej.

Marketing rekomendacyjny pozwoli Ci skupić się na środowisku, które jest punktem wyjścia idei i zapotrzebowania na produkty czy usługi.

 

Przedstawienie pojęcia

Pojęcie „marketing relacyjny” kryje sposób komunikowania się przedsiębiorstwa z każdym indywidualnym klientem. Celem, jaki przyświeca tej metodzie działania jest ciągły rozwój długoterminowej relacji pomiędzy firmą, a klientem i na odwrót. Nie bez kozery marketing relacji nazywa się marketingiem związków. To poczucie związku buduje zaufanie, a za zaufaniem idą nowe płaszczyzny współpracy i finalnie – zyski.

Najważniejszym aspektem, na jakim skupia się marketing relacji, jest utworzenie i utrzymywanie więzi z klientem. To klient jest najważniejszy, jego potrzeby są punktem odniesienia do tworzenia rozwiązań. Zbieranie informacje o klientach, tworzenie baz danych, aktywność w środowiskach networkingowych – oto podstawowe założenia marketing relacji.

 

Zindywidualizowany przekaz i precyzja działania

W marketingu relacji ma się tylko jedną chwilę na zdobycie przychylności klienta. Jeśli sprzedawca odpowiada na potrzeby klienta, tworzy niewidzialną więź, która według zasad marketingu relacji, przekłada się na osiągnięcie realnych korzyści przez firmę.

Aby prowadzić skuteczne działania promocyjne, związane z marketingiem relacji konieczne jest wdrożenie kilku rozwiązań jednocześnie. Rekomenduję stronę internetową czy CRM. Jednak należy pamiętać, że to klienci są prawdziwą kopalnią propozycji i pomysłów. To oni wytyczają nowe ścieżki rozwoju. W związku z powyższym należy mieć na uwadze zindywidualizowany, precyzyjny przekaz.

Natomiast rekomendacje zależą od jakości i ilości kontaktów.

blog comments powered by Disqus
Share This

Udostępnij

Podziel się tym wpisem!